So we had (yet another) Exeter meeting today. There were cute little sandwiches and cookies. Aww. Got some interesting web sites to go to, too.
It looks like I can get round trip airfare from New York to London for about $300 with taxes at Student Universe, plus another $130 for the round trip between Nashville and NYC on Southwest. I'd rather fly out of Atlanta, since it means less time on an airplane, but that would add another $200 to the cost. But hey, international travel for under $500? So not complaining.
Also had some fun with this Tesco price-checker. Even with the exchange rate, it looks like at least some groceries are much, much cheaper in Britain. 15p/thirty cents for a loaf of bread? Eight pounds of rice for roughly three bucks? Enough pasta and sauce to feed myself three meals for about $1.50? Excellent. That's certainly cheaper than at the market here (although as the only food store in town, they do tend to inflate the prices), and it seems like bread/milk/etc., especially, is cheaper than at, say, Kroger.
Speaking of food, what are single-serve frozen dinner type things called in the UK? I tried "frozen dinner," "tv dinner," and probably other things, but couldn't come up with anything. (And I have a feeling that may be rather a lot of what I'll be eating when I have to cook for myself. ;))
And now off to pretend to study for history and then watch an Alias marathon. Why? 'Cause I finished aaaaaall my essays, in case I didn't make that clear last night. ;)
ETA: and Happy birthday,
dacrazyo!
It looks like I can get round trip airfare from New York to London for about $300 with taxes at Student Universe, plus another $130 for the round trip between Nashville and NYC on Southwest. I'd rather fly out of Atlanta, since it means less time on an airplane, but that would add another $200 to the cost. But hey, international travel for under $500? So not complaining.
Also had some fun with this Tesco price-checker. Even with the exchange rate, it looks like at least some groceries are much, much cheaper in Britain. 15p/thirty cents for a loaf of bread? Eight pounds of rice for roughly three bucks? Enough pasta and sauce to feed myself three meals for about $1.50? Excellent. That's certainly cheaper than at the market here (although as the only food store in town, they do tend to inflate the prices), and it seems like bread/milk/etc., especially, is cheaper than at, say, Kroger.
Speaking of food, what are single-serve frozen dinner type things called in the UK? I tried "frozen dinner," "tv dinner," and probably other things, but couldn't come up with anything. (And I have a feeling that may be rather a lot of what I'll be eating when I have to cook for myself. ;))
And now off to pretend to study for history and then watch an Alias marathon. Why? 'Cause I finished aaaaaall my essays, in case I didn't make that clear last night. ;)
ETA: and Happy birthday,
no subject
Date: 2004-05-09 06:00 pm (UTC)Also, tv dinner-type things aren't listed as 'tv dinner' over here, they're just listed as what they actually are. So, you'd need to search for, like, 'frozen lasagne' or whatever to find them.
no subject
Date: 2004-05-12 04:16 pm (UTC)Works for me...I think a loaf of bread here is around $1.50 or $2.
Also, tv dinner-type things aren't listed as 'tv dinner' over here, they're just listed as what they actually are. So, you'd need to search for, like, 'frozen lasagne' or whatever to find them.
Excellent. Thanks for the info.
no subject
Date: 2004-05-13 01:43 pm (UTC)